Kızıldağ Milli Parkı - Şarkikaraağaç / ISPARTA | Hakkımızda

İli: Isparta-Konya
İlçesi: Ş.Karaağaç, Y.Bademli, Kurucova
İlan tarihi: 20.02.1993
Alanı: 802000 Dekar (2018 yılı sınır değişikliği)
Yerleşim Yerleri: Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde 2 ilçe (Şarkîkaraağaç-Yenişarbademli) ve 13 köy yerleşimi (Gölkonak, Gedikli, Sarıkabalı, Belceğiz, Armutlu, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel, Beyköy, Çeltek, Yeniköy, Çaltı, Fakılar) bulunmaktadır.

JEOLOJİK YAPI: Jeolojik yapısını kalkerler ve karstik yer şekilleri meydana getirir. Karstik bir polye olan Beyşehir Gölü’nün oluşumunda tektonik hareketlerin rolü bulunmaktadır.

Kizildag_Jeolojik

FAUNA:
Memeliler: Yaban Keçisi, Sansar, Yaban Domuzu, Porsuk, Tavşan, Ağaç Sincabı, Ayı, Tilki, Kurt, Vaşak Milli Park ve yakın çevresinde bulunan memeli türleridir.
Kuşlar: Keklik, Çulluk, Sığırcık, Ardıç kuşları, Kartal, Şahin, Akbaba, Baykuş, ve diğer böcekçil kuşlar Milli Park ve yakın çevresinde bulunmaktadır.
Su kuşları: 62 yerli, 43 kış göçmeni, 49 yaz göçmeni, 27 transit göçmen olmak üzere 181 kuş türü tespit edilmiştir.
Balıklar: Kadife, Sudak, Sazan, Tatlı su kefali balığı ve Kerevit bulunmaktadır.

kizildag_flora

FLORA :
Orman Ağaçları: Karaçam, sedir, toros göknarı, ardıç (kokar, boylu, katran, adi ) meşe (kasnak, pırnal, lübnan, saçlı, mazı), titrek kavak, dere boylarında; ıhlamur, çınar, söğüt gibi ağaçlar,
Alt flora olarak: Karamuk, laden, yabani gül, böğürtlen, boyacı sumağı, geven gibi çok yıllık bitkilerin yanında tam tespiti yapılmamakla birlikte 80’den fazla tıbbi ve aromatik otsu bitki türü mevcuttur. SDÜ tarafından yapılan tespite göre genel sahada tespit edilen 1200 taksondan 195’i endemiktir.80 ‘den fazla tıbbi ve aromatik bitki ve 35 ‘e yakın mantar çeşidi bulunmaktadır.

kizildag_kar_manzara

DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLAR: Jeolojik olarak karstik bir yapıya sahip olan milli parkın en önemli kaynak değerlerinden biri; Pınar Gözü Mağarası’dır. Bir diğer önemli kaynak değeri Beyşehir Gölü ve adalardır. Milli Park flora ve fauna yapısıyla da dikkat çekmektedir. Milli Park içinde 201 adet endemik bitki türüne rastlanmıştır. Bu türlerden 169’u geniş, 32’si ise dar endemiktir. Sedirleri ile tanınan Milli Park’ta; karaçam, ardıç, meşe toplulukları ile bozuk maki formasyonları önemli flora yapısını oluştururken; Beyşehir Gölü’nde yer alan su kuşları toplulukları ve iç kesimlerdeki ötücü kuşlar, keklikler ve yırtıcı kuşlar ise önemli fauna değerleridir. Ayrıca Milli parkta kurt, tilki, yaban domuzu, sansar, tavşan gibi memelilere de rastlanmaktadır.

 

Kızıldağ Milli Parkı

 

Kızıldağ Milli Parkı, Akdeniz Bölgesi’nde, Isparta ilinin, Şarkikaraağaç ilçesi sınırları içindedir. İlçe merkezine uzaklığı 6 km mesafededir.

1993 yılında milli park ilan edilen Kızıldağ'da bulunan mavi sedir ağacı ormanlarının bol oksijen üretimi nedeniyle milli parkın temiz havası, oksijen açısından zengin olup, akciğer, astım ve solunum problemi olan insanlar için şifa kaynağıdır. Ayrıca mavi sedirleri ile tanınan milli parkta; ardıç, karaçam, köknar, meşe, kavak, söğüt ve ıhlamur topluluklarına da rastlanmaktadır. Milli parka daha çok rekreasyon ve sağlık amaçlı ziyaretçi gelmektedir.

Kızıldağ Milli Parkı, güneyinde Türkiye'nin 2. büyük gölü olan Beyşehir Gölünü kucaklamaktadır. Gölden esen güney rüzgarları Bebik Vadisi ile Yertutan Mevkii’nden geçerek milli parka ulaşmaktadır. Bu nedenle bol oksijenli temiz havası parkın cazibesini artırmıştır.

Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde kiralanabilir bungalov evlerimiz, konteyner evimiz, kamp yapabileceğiniz çok sayıda çadır yerlerimiz ve piknik alanlarımız mevcuttur. 3 - 6 - 9 km'lik yürüyüş yollarımızın da bulunduğu milli parkımıza siz doğa severleri bekliyoruz.